Jak zadbać o trawnik latem?

Każdy ogrodnik świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że trawnik jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu. To właśnie od niego zależy, jak będą prezentować się inne roślinki. Wiadomo również, że dbanie o trawnik jest dość uciążliwym i czasochłonnym zadaniem. Jednak wraz z nadejściem lata, ogrodnicy muszą poświęcić mu jeszcze więcej czasu. Trawnik podczas upału narażony jest na szybsze wysychanie oraz żółknięcie. Wobec tego jak zadbać o trawnik latem?

Jak często podlewać trawnik latem?

Lato jest dla trawy prawdziwym wyzwaniem. Murawa jest w stanie intensywnego wzrostu, a dodatkowo narażona jest na silne promieniowanie słoneczne. Nic więc dziwnego, że jeśli ogrodnicy chcą cieszyć się idealnym trawnikiem, będą musieli poświęcić mu zarówno czas jak i większą uwagę. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że trawnik latem potrzebuje znacznie większej ilości wody. Jej brak może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość trawy. Podczas wzmożonych upałów murawa potrzebuje wody, gdyż bez niej narażona jest na rozwój mrowisk. Co więcej, młode trawniki są podatne na wysychanie z racji tego, że ich korzenie są umieszczone dość płytko. Warto pamiętać, że latem trawnik będzie potrzebował około 20-3 litrów wody na metr kwadratowy w skali tygodnia. Kiedy lato jest wyjątkowo suche, może być konieczność rozłożenia wody na dwie dawki czyli około 10-15 litrów co trzy lub cztery dni. Warto również pamiętać o złotej zasadzie: trawnik o wiele lepiej jest podlewać rzadziej, ale obficiej. Co więcej najlepiej jest robić to z samego rana. Wówczas gleba nie jest jeszcze nagrzania i nie jest narażona na parowanie.

Regularne koszenie trawy w sezonie letnim

W sezonie letnim, by zadbać o trawnik, trzeba pamiętać o regularnym koszeniu. Co prawda, w pełnym słońcu i gorącu trawa będzie rosła znacznie wolnej. Wielu ogrodników więc nie widzi konieczności koszenia. Jednak raz w tygodniu jest to obowiązkowe. Tego zabiegu trawnik potrzebuje latem, by mógł się optymalnie rozwijać. Warto pamiętać, że o wiele lepiej jest podjąć się koszenia trawy wieczorem. Wówczas liście są mocno sprężyste i o wiele łatwiej jest je przeciąć. Pamiętajmy jedna o tym, by za jednym razem nie ścinać więcej niż 1/3-1/2 wielkości źdźbeł.

Wsparcie trawnika nawozami w upalne dni

Nadciągająca fala upałów może być niezwykle trudna dla każdego trawnika. Rolnicy jednak mogą go wesprzeć odpowiednim nawozem. Najlepiej sprawdzą się te mieszanki, które zawierają duże ilości potasu. Pierwiastek ten ma niesamowite właściwości, szczególnie jeśli chodzi o sytuacje, które dla roślin są “stresujące” jak np. susza. Potas wnika głęboko do komórek roślinnych i pomaga zatrzymać w nich odpowiednie ilości wody. Co więcej warto również zwrócić uwagę na to jak szybko działa nawóz. Latem najlepiej sprawdzają się preparaty o wolniejszym działaniu, dzięki temu ogrodnicy nie będą musieli również tak często powtarzać zabiegu. Większość nawozów trzeba aplikować do około cztery do sześciu tygodni. Drań najlepiej jest zasilić nawozem zaraz po koszeniu, w momencie kiedy pogoda jest dość pochmurna.

Nawóz musi być również rozłożony równomiernie, a dopiero po tym zabiegu, można obficie podlać trawnik, by spłukać go z trawy. Ogrodnicy powinni również dokładnie przeczytać zalecenia producenta jakie znajdują się na opakowaniu. Ważne jest, by przestrzegać odpowiednich dawek. Przenawożenie trawników jest dla nich wyjątkowo niekorzystne, gdyż może je osłabić a nawet zwiększyć ich podatność na różnorodne choroby. Warto więc mieć to na uwadze przy letniej pielęgnacji trawnika.

Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.

Co się dzieje w Warszawie

Trendy Wzornicze: Inspiracje dla Miłośników Stylu Loftowego w Wyborze...

Styl loftowy zdobywa coraz większą popularność w świecie designu wnętrz, a kluczową rolę w tym trendzie odgrywają...

Prywatna galeria sztuki, czyli jak oprawiać obrazy

Obrazy - dzieła sztuki, które budzą sentyment i służą jako inspiracje. Malowane na płótnie są jednak bardzo...

Najlepsze dzielnice Warszawy – gdzie warto zamieszkać?

Na warszawskim rynku mieszkaniowym dostępna jest szeroka gama opcji w różnych dzielnicach, od nowoczesnych apartamentów w wieżowcach...
Skip to content