Jak uzyskać dotacje dla wspólnot mieszkaniowych w 2024 roku?

Wraz z nowym rokiem ponownie mówi się o sporych podwyżkach ceny energii elektrycznej. Z tego względu wiele wspólnot mieszkaniowych zastanawia się nad inwestycją w fotowoltaikę, dzięki której będą mogły realnie obniżyć rachunki za prąd zasilający m.in. części wspólne budynków. Jest to jeden z projektów, na jaki mogą one otrzymać dofinansowanie. Co zrobić, aby uzyskać dotację dla wspólnoty mieszkaniowej? Podpowiadamy!

Na jakie wsparcie mogą liczyć wspólnoty mieszkaniowe?

Zarządcy budynków wielorodzinnych w 2024 roku mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania związane m.in. z zakupem, montażem lub modernizacją instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy też ich termomodernizacji. Wiele programów przewiduje obecnie o wiele większe dotacje, aniżeli dotychczas, co sprawia, że inwestycje tego typu stają się jeszcze bardziej opłacalne.

Wspólnoty mieszkaniowe w 2024 roku wciąż mogą starać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków w ramach Premii termomodernizacyjnej. Jest to program finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którego koordynatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie to obejmuje m.in. montaż fotowoltaiki czy też ocieplenie budynku. Nabór wniosków w ramach programu jest ciągły, a wspólnoty mieszkaniowe i pozostali beneficjenci mogą je składać aż do 30.06.2026 roku.

Kolejnym programem, w ramach którego mogą one uzyskać środki na instalację fotowoltaiki, jest grant OZE. W tym przypadku dofinansowanie może pokryć aż do 50 % kosztów kwalifikowanych. Co istotne, zalicza się do nich nie tylko wydatki związane z zakupem instalacji, ale także jej montażem czy też samą modernizacją. Wniosek o przyznanie grantu OZE również należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego. Podobnie jak w przypadku poprzedniej formy wsparcia, czas na to jest aż do 30.06.2026 roku.

Dotacje dla wspólnot mieszkaniowych 2024 można otrzymać także w ramach programów:

  • Ciepłe Mieszkanie,
  • Białe certyfikaty.

Wsparcie w przypadku drugiego z nich nie ma formy dofinansowania, a zwrotu części poniesionych wydatków.

Jakie należy spełnić wymogi formalne oraz jak wypełnić wniosek?

Żeby móc liczyć na uzyskanie dotacji, wspólnota mieszkaniowa musi spełniać określone wymogi formalne. Zawsze są one określane w zasadach danego programu. Mogą dotyczyć m.in.:

  • statusu prawnego inwestora,
  • zakresu przedmiotu przedsięwzięcia,
  • sposobu jego realizacji,
  • terminu rozpoczęcia oraz zakończenia prac.

Wspólnota mieszkaniowa, która chciałaby uzyskać dofinansowanie, musi zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nią program był kierowany do właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych bez względu na ich status prawny. Ważną kwestią będzie też to, aby zakres inwestycji obejmował planowane przedsięwzięcie.

Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej to inwestycja, która bardzo szybko może się zwrócić, a dzięki dotacji, jej rentowność może być jeszcze większa. Żeby zyskać realne szanse na uzyskanie środków, należy zgromadzić niezbędne dokumenty, a w tym dokumentację projektową. Konieczne jest także złożenie skutecznego wniosku. W tej kwestii najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy, która pomoże dokonać wszelkich formalności i przejść do końca przez proces otrzymania dotacji. Przykładem jest ON Media.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

tenis Warszawa

Gdzie w Warszawie można pograć w tenisa?

Tenis ziemny to sport, który zdobył ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej dynamice, elegancji oraz wysokiemu...

Porównanie rynków akcji USA vs. Europa

Porównanie rynków akcji między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest niezwykle interesujące dla inwestorów z różnych części świata....
eleganckizadbanypokojhotelowywdobrejcenie

Ze Stolicy w Góry! Tanie Noclegi z Wyżywieniem w...

Marzysz o ucieczce od zgiełku miasta, a może chcesz zasmakować górskiego powietrza i zanurzyć się w przyrodzie?...

Oklejanie aut w Warszawie – Nowy Design Twojego Auta...

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim chęć na zmiany i odświeżenie swojego stylu. Czy...

Najlepsze Dmuchańce na Eventy w Warszawie: Kompletny Przewodnik

Czy kiedykolwiek organizowałeś imprezę i zastanawiałeś się, jak urozmaicić program, by dzieci i dorośli bawili się równie...

Networking Warszawa – czyli wspólny biznes w stolicy

Idea networkingu ma się w Polsce bardzo dobrze. Coraz więcej osób odczuwa profity płynące z relacji biznesowych...