Jak skutecznie zlokalizować wyciek wody? Praktyczne porady

Zauważyłeś nagle wzrost rachunków za wodę, a nie możesz znaleźć przyczyny większego zużycia wody? To może być wyciek wody, który czasami trudno samodzielnie zauważyć. Znalezienie lokalizacji wycieków wody może być wyzwaniem, ale nie martw się – mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki, jak skutecznie zidentyfikować i rozwiązać problem wycieku wody.

Kiedy można podejrzewać, że to wyciek wody?

W pewnych sytuacjach symptomy zalania są widoczne gołym okiem – wilgotne plamy na ścianach i sufitach, czy odseparowane płytki na podłodze w łazience, ale są również i takie, w których o wycieku dowiadujemy się całkowicie niespodziewanie.

  1. Rachunki za wodę: Nagłe i nieuzasadnione zwiększenie rachunków wody może świadczyć o ukrytym wycieku. W skrajnych przypadkach liczba m3 wody może dochodzić nawet do 50, więc trudno w takich sytuacjach sądzić, że wyższe zużycie jest związane z okresowym zwiększeniem ilości zużywanej wody np. do podlewania ogrodu czy kąpieli.
  2. Plamy na ścianach i sufitach: Wilgotne plamy, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle, mogą wskazywać na wyciek. Czasami zawilgoceniu ulegają całe ściany, a nie tylko fragmenty jednoznacznie świadczące o zalaniu. Każda nadmiernie zawilgocona ściana powinna wzbudzić podejrzenia.
  3. Wzrost zużycia wody w CO: Jeśli zauważysz, że musisz często uzupełniać poziom wody w instalacji, to może być sygnał, że pojawiła się nieszczelność i z układu ucieka woda.

Jak zlokalizować wyciek?

Jeśli zorientowałeś się, że w twoim domu lub mieszkaniu mogło dojść do wycieku wody, ale nie wiesz, skąd może ona pochodzić, to najlepiej do lokalizacji wycieku zatrudnić fachowców np. firmę Osusz.pl, dla której lokalizacja wycieków Warszawa nie ma tajemnic. Dlaczego? Fachowcy od lokalizowania wycieków posiadają:

  • wiedzę o potencjalnych miejscach nieszczelności – doświadczenie to klucz do sukcesu w lokalizowaniu wycieków. Mimo że wykrywanie miejsca wycieku to praca dla prawdziwego detektywa, to 75% zleceń to typowe i powtarzające się przypadki: niezaciśnięte łącze na rurkach CO w nowo budowanych blokach, nieprawidłowo obsadzony brodzik przy remoncie łazienki oraz uszkodzenia mechaniczne, które doprowadziły do powstania nieszczelności.
  • profesjonalny sprzęt – im więcej sprzętu i umiejętności interpretacji uzyskanych przy jego pomocy wskazówek, tym lepiej. Kamery termowizyjne, czujniki wilgoci, płyny UV czy kamery inspekcyjne to urządzenia, które każdy zajmujący się profesjonalnym lokalizowaniem wycieków wody powinien posiadać. Warto pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt nie daje gwarancji pozytywnego efektu. Wskazania urządzeń muszą być dobrze zinterpretowane, a najczęściej najważniejsza jest rozmowa z właścicielem lokalu i jego wskazówki.
  • oferują kompleksową usługę – poza zlokalizowaniem wycieku firmy zajmujące się szukaniem miejsca awarii oferują usługę osuszania po zalaniu. Jeśli wyciek był rozległy, a z układu do ścian, tynków, wylewek i pod nie wpłynęło dużo wody, to konieczne będzie osuszanie ścian i tynków, a nawet osuszania podposadzkowego.

Dlaczego lokalizacja wycieku jest ważna?

Każde zalanie to problem dla lokatorów i właścicieli nieruchomości. Szybko podjęte działania  zmierzające do zlokalizowania wycieku i naprawie już powstałych szkód to krok w dobrą stronę. Dlaczego szybka lokalizacja wycieku jest kluczowa?

  • Oszczędność: Wyciekająca bez kontroli woda oznacza wysoki rachunek. Zidentyfikowanie problemu we wczesnej fazie pozwoli na szybkie podjęcie działań naprawczych.
  • Zachowanie struktury budynku: Wycieki mogą prowadzić do uszkodzeń strukturalnych, takich jak rozwinięcie pleśni, zniszczenie tynków czy zgnilizna drewna. Szybkie działania pomogą utrzymać integralność budynku i zniwelują straty w materiałach.
  • Zdrowie mieszkańców: Wyciek wody może doprowadzić do rozwoju grzyba i pleśni. Jeśli mieszkańcami lokalu są małe dzieci lub osoby starsze taka sytuacja może być potencjalnym zagrożeniem dla ich zdrowia.

Wyciek wody to sytuacja nieprzewidywalna i zarazem nieprzyjemna dla właściciela nieruchomości. Wyciek oznacza straty materialne, dlatego należy jak najszybciej zlokalizować źródło wody i odciąć jej dopływ. W razie trudności ze zlokalizowaniem wycieku, nie wahaj się skonsultować z profesjonalistami. Działania w początkowej fazie mogą znacznie ograniczyć potencjalne szkody i koszty napraw, a szybka reakcja sprawi, że groźne dla zdrowia zarodniki grzybów i pleśni nie pojawią się we wnętrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

tenis Warszawa

Gdzie w Warszawie można pograć w tenisa?

Tenis ziemny to sport, który zdobył ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej dynamice, elegancji oraz wysokiemu...

Porównanie rynków akcji USA vs. Europa

Porównanie rynków akcji między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest niezwykle interesujące dla inwestorów z różnych części świata....
eleganckizadbanypokojhotelowywdobrejcenie

Ze Stolicy w Góry! Tanie Noclegi z Wyżywieniem w...

Marzysz o ucieczce od zgiełku miasta, a może chcesz zasmakować górskiego powietrza i zanurzyć się w przyrodzie?...

Oklejanie aut w Warszawie – Nowy Design Twojego Auta...

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim chęć na zmiany i odświeżenie swojego stylu. Czy...

Najlepsze Dmuchańce na Eventy w Warszawie: Kompletny Przewodnik

Czy kiedykolwiek organizowałeś imprezę i zastanawiałeś się, jak urozmaicić program, by dzieci i dorośli bawili się równie...

Wymiana baterii w laptopie – kiedy należy ją wymienić...

Baterie litowo-jonowe, powszechnie stosowane w laptopach, odgrywają kluczową rolę w mobilności i wydajności tych urządzeń. Z biegiem...