Jak dobierać zamienniki części samochodowych?

Wybór między oryginalnymi i zamiennymi częściami samochodowymi — a nawet używanymi częściami obu typów — polega na pogodzeniu priorytetów z budżetem. Będziesz miał różne opcje w zależności od części i sklepu. A najlepszy wybór będzie zależał od tego, czy chcesz utrzymać niskie koszty napraw, przywrócić wygląd samochodu po wypadku, czy urozmaicić swoją jazdę.

Dlaczego warto kupować używane?

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś kupować używane części samochodowe. Na ogół są one ekonomicznym wyborem w porównaniu do zakupu nowych, co pozwala zaoszczędzić znaczną ilość gotówki. Mają one również tendencję do bycia dobrym ekologicznym wyborem, zapewniając, że dług energetyczny stworzony w produkcji części jest w pełni spłacony — zmniejszając ilość nowych części, które muszą być tworzone.

Jeśli masz starszy samochód, który nie jest już wspierany przez producenta, to części z drugiej ręki mogą być ratunkiem, jeśli chodzi o utrzymanie pojazdu na drodze. Wreszcie, kupując części z drugiej ręki, wspierasz przemysł naprawczy, pomagając kierowcom utrzymać swoje samochody na drodze bez konieczności wydawania fortuny.

Wiek pojazdu

Wiek samochodu jest jednym z głównych czynników, które decydują o tym, jakie części zostaną zamontowane w Twoim samochodzie. Z tego właśnie powodu mechanicy i dealerzy zalecają określone części w zależności od tego, czy samochód jest nowy, czy nie. Jeśli jeździsz nowym samochodem, sensowne jest wybranie oryginalnej części, ponieważ Twój pojazd jest najprawdopodobniej objęty gwarancją. Samochód, który ma więcej niż 3 lub 4 lata, skorzysta z części z rynku wtórnego. Możesz również użyć części przebudowanych lub odnowionych w samochodzie, który przekroczył wiek gwarancyjny.

Właściwy wybór

Oryginalne części samochodowe to takie, które zostały wyprodukowane przez producenta oryginalnego samochodu. Części te będą zaprojektowane specjalnie z myślą o Twojej marce i modelu i są to zasadniczo te same elementy, z którymi Twój samochód był dostarczony na samym początku. Części z rynku wtórnego, z drugiej strony, to te, które zostały wyprodukowane przez zewnętrzną stronę trzecią. Firma ta zakupiła prawo do produkcji części od oryginalnego producenta, ale komponenty są często zaprojektowane tak, aby pasowały do wielu różnych pojazdów.

Wreszcie, gdy już zdecydujesz, który typ potrzebujesz, musisz faktycznie znaleźć odpowiednią część dla swojego samochodu. Choć może się to wydawać dość proste, samochody, które zostały w produkcji przez kilka lat, będą miały wiele wariantów jednej części, podczas gdy te, które nie są już produkowane, mogą nie mieć wiele wyboru. Aby znaleźć właściwą część, należy użyć numeru rejestracyjnego pojazdu oraz numeru części na oryginalnej części.

Te części samochodowe wymieniaj regularnie

Filtr powietrza w Twoim samochodzie ma za zadanie utrzymywać zanieczyszczenia z dala od silnika, dzięki czemu dłużej pracuje on wydajnie. Ponieważ jest on wykonany z papieru, należy go regularnie wymieniać, ale jak często, zależy od tego, jak bardzo zapylony jest obszar, w którym mieszkasz. Wymiana raz w roku, jeśli mieszkasz w zakurzonym miejscu, wydaje się być regułą. Bez akumulatora nic w Twoim samochodzie nie działa.

W zależności od tego, jak jeździsz i czy pamiętasz o wyłączonych światłach, Twój akumulator powinien wystarczyć Ci na trzy do pięciu lat, lub mniej, jeśli mieszkasz w naprawdę gorącym miejscu. Będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby go wymienić, gdy uruchomienie samochodu zacznie trwać dłużej niż zwykle.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z autocaros.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Sklep z oponami w Warszawie? Postaw na AutoOpony.com!

Opony nie są wieczne – z czasem się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Od jakości...

Gdzie naprawić odprysk na szybie samochodowej w Warszawie?

Masz odprysk na szybie czołowej i myślisz, że trzeba ją wymienić? Spokojnie, w wielu przypadkach można bez...
automax warszawa

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej i jak je naprawić

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko luksusowy dodatek, ale też ważny element zapewniający komfortowe warunki podróży, szczególnie...
lakier-samochod

Oklejanie samochodów folią – gdzie w Warszawie?

Samochód to nie tylko sposób poruszania się z punktu A do punktu B, ale także wyraz naszej...

Dlaczego warto szukać używanego samochodu online?

Szukanie samochodów online to tendencja, która nieustannie zyskuje na popularności. Kiedy sprzedaż aut przez internet była jeszcze...
opony-letnie-kontra-terenowe-porownanie-cech

Opony letnie kontra terenowe: Porównanie cech i wyboru dla...

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju ogumienia należy kierować się nie tylko warunkami atmosferycznymi, ale również typem nawierzchni oraz...