Czy pizza może być zdrowa? Jak wpływa na nasz organizm?

Kto z nas nie kocha pizzy? Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych fast foodów na świecie. Zwykle jednak staramy się jej unikać, głównie ze względu na to, że często powtarza się nam o jej negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Czy faktycznie tak jest? Jak w rzeczywistości pizza wpływa na nasz organizm?

Dlaczego pizza jest kojarzona z niezdrowym posiłkiem?

Głównym powodem, który wpływa na nasze postrzeganie pizzy, jest nazywanie jej fast foodem. Zwykle dania tak określane kojarzą nam się z dużą ilością tłuszczu i przetworzonych składników. Tak jednak wcale nie musi być. Ten opis nie dotyczy bowiem wszystkich pizz, a jedynie tych, które nie są odpowiednio przygotowywane.

Wartościowa pizza składa się bowiem z placka przypominającego dawniej robiony chleb, na którym rozsmarowany jest sos pomidorowy i kładzione wybrane przez nas składniki, wśród których nie może zabraknąć mozzarelli. Takie danie nie jest niezdrowe, a wręcz przeciwnie. Zawiera wszystko to, co powinno się znaleźć w pełnowartościowym posiłku.

Zbilansowanie wartości odżywczych w pizzy

Podstawą zdrowego jedzenia jest zbilansowanie wartości odżywczych. W przypadku pizzy nie jest inaczej, każdy jej element powinien być przygotowany nie tylko z myślą o dobrych produktach, ale także o wyważeniu ich proporcji.

Pełnowartościowe ciasto na pizzę

Podstawą każdej pizzy jest jej ciasto. Najważniejsze jest to, z czego i jak jest ona przygotowywana. Jeśli w miejscu, w którym zamówimy nasz placek, dba się o pełnowartościowe i zdrowe składniki, możemy mieć pewność, że ciasto będzie dla nas zupełnie zdrowe, tradycyjnie bowiem powinno ono przypominać bardzo cienki chleb, lub wręcz tortillę.

Ważne jest, czy ciasto przygotowywane jest na świeżo, czy też się je odmraża. Najłatwiej jest to sprawdzić, przyglądając się ilości ciemnych plam spowodowanych przypieczeniem. Jeśli jest ich dużo, oznacza to, że pizza przygotowywana jest na miejscu, specjalnie dla nas.

Sos pomidorowy na pizzy zdrowym elementem diety

Świeżo przygotowany sos pomidorowy na pizzę może zupełnie odmienić nie tylko jej smak, ale także wartość odżywczą. Jest to bowiem idealna mieszanka witamin i to nie byle jakich.

Pomidory są uznawane za pomocnika w przeciwdziałaniu zachorowania na raka, dzieje się tak dzięki zawartemu w nim antyoksydantowi o nazwie likopen. Żeby w pełni wykorzystać właściwości sosu pomidorowego, musi on być świeżo przygotowany. Najlepiej, jeśli jest przyrządzany na miejscu z dobrej jakości pomidorów. Wtedy mamy pewność, że będzie on dla nas zdrowy i pozytywnie wpłynie na nasz organizm.

Wartościowe dodatki na pizzy

Najlepsze dodatki to te, które są świeżo przygotowane. Jeśli się nad tym zastanowić, pizza zwykle zawiera bardzo zdrowe i wartościowe produkty, jak warzywa, czy zioła. Jeśli będą więc one dobrej jakości, mogą wpłynąć na nasz organizm jedynie pozytywnie.

Zadbajmy o to, aby wyważyć proporcje między tłuszczem z mozzarelli a dodatkami. Starajmy się nie dodawać kolejnych tłuszczy, wybierzmy raczej warzywa, na przykład pieczarki, czy paprykę, i zioła, jak bazylię albo rukolę. Starajmy się unikać szynek, pepperoni lub kurczaka, dodają one bowiem składniki, które znajdują się już w innych częściach pizzy.

Kiedy pizza nie jest dla nas zdrowa?

Jak z wszystkim, w przypadku pizzy także musimy pamiętać o umiarze. Pomimo swoich pozytywnych właściwości na nasz organizm, spożywanie jej w zbyt dużych ilościach może nie być dla nas korzystne. Jest to spowodowane tłuszczem zawartym w serze oraz węglowodanach w cieście. Same w sobie są one dla nas wartościowe, jednak nie możemy jeść ich bardzo dużo.

Niekorzystne są dla nas także pizze przyrządzane z przetworzonych lub nieświeżych składników. Najczęściej widać na pierwszy rzut oka, te przypadki, w których pizza nie będzie dla nas pełnowartościowa, a stanie się śmieciowym jedzeniem. Takie placki najczęściej ociekają tłuszczem i nie można na nich znaleźć żadnej „zieleniny”. Tego typu dania na pewno nie będą dobre dla naszego organizmu.

Artykuł przygotowała pizzeria Capri New z Krakowa specjalizująca się w pizzy, burgerach, sałatkach i makaronach na dowóz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

jedzenie warszawa

Catering w Łodzi – wygodne i smaczne rozwiązanie dla...

Wybór cateringu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Łódź. Miasto to oferuje bogactwo...

Nieoceniona pomoc w przypadku depresji

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, dotykającym coraz większej liczby osób. Rolą psychiatry w leczeniu...

Jak dobrać szorty do swojej stylizacji?

Tworzenie stylizacji na upalne dni wiąże się z koniecznością znalezienia równowagi pomiędzy wyglądem a wygodą. To, co...
fotel do masażu

Czy warto kupić fotel do masażu? Korzyści płynące z...

Inwestycja w fotel masujący to doskonały sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia całej rodziny. Włączając codzienny masaż...
fizjoterapeuta-w-warszawie

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę w Warszawie?

W stolicy znajduje się wiele placówek specjalizujących się w fizjoterapii, lecz ważne jest znalezienie specjalisty, który odpowie...
polonia-olimpia-warszawa

Mecz Polonia Warszawa – Resovia

W poniedziałek, 8 kwietnia o godzinie 18:00 piłkarska Polonia Warszawa zagra przed własną publicznością z Resovią w...