Przygotowanie wniosku o ubezwłasnowolnienie może przysporzyć osobie go sporządzającej wielu trudności. Celem ubezwłasnowolnienia jest odebranie osobie, której dotyczy wniosek, prawa do samodzielnego dokonywania czynności prawnych czy podejmowania decyzji. Ważne jest, aby wniosek został sporządzony zgodnie z wymogami wynikającymi z procedury cywilnej oraz zawierał wszelkie niezbędne informacje dotyczące osoby, która miałaby zostać ubezwłasnowolniona wraz z koniecznymi załącznikami i dokumentami.
Kiedy warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o ubezwłasnowolnienie?
Bliska Ci osoba coraz częściej nie radzi sobie w różnego typu sytuacjach? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zadbać o jej bezpieczeństwo – między innymi uchronić ją przed atakami oszustów finansowych czy przed konsekwencjami zawierania niekorzystnych umów? Jednym z rozwiązań może być ubezwłasnowolnienie – całkowite lub częściowe.
Nad złożeniem takiego wniosku warto zastanowić się przede wszystkim wtedy, kiedy osoba bliska coraz częściej nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Wnioski bardzo często dotyczą osób starszych, a także tych, które zmagają się z chorobą psychiczną, uzależnieniem lub z innym problemem, który może wpływać na zachowanie.
Oczywiście nie da się ukryć, że w każdym przypadku niezbędne będzie dokładne przemyślenie takiej decyzji. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być ubezwłasnowolnienie częściowe. Osoba taka nadal będzie mogła samodzielnie podejmować szereg decyzji związanych z codziennymi sprawami, jednak nie będzie miała możliwości zawierania niektórych umów.
Co powinien zawierać wniosek o ubezwłasnowolnienie?
Przede wszystkim należy kierować się tym, aby sąd, który będzie podejmował decyzję w danej sprawie, nie miał wątpliwości co do tego, że ubezwłasnowolnienie wskazanej osoby jest najlepszym rozwiązaniem dla niej samej. W tym celu niezbędne będzie przygotowanie odpowiedniego uzasadnienia. Konieczne będzie tutaj opisanie faktów, na podstawie których wnioskujesz o ubezwłasnowolnienie, a także przedstawienie dowodów.
Oprócz samego uzasadnienia wniosek o ubezwłasnowolnienie powinien zawierać:
- dane osoby, której dotyczy wniosek,
- określenie stanu cywilnego tej osoby,
- wskazanie, czy wnioskodawca wnosi o ubezwłasnowolnienie całkowite, czy częściowe,
- określenie stosunku pokrewieństwa wnioskodawcy wobec osoby, która ma być ubezwłasnowolniona.
Wniosek powinien także zawierać informację dotyczącą tego, czy stan zdrowia wskazanej osoby pozwala na osobiste stawienie się w sądzie. W razie samodzielnego składania wniosku, warto podać dane kontaktowe wnioskodawcy, w tym jego numeru telefonu.
Potrzebujesz pomocy radcy prawnego w przygotowaniu wniosku o ubezwłasnowolnienie? Dowiedz się, na jakie wsparcie możesz liczyć: https://kancelaria-szeffner.pl/.
Sprawa o ubezwłasnowolnienie – pomoc prawnika może okazać się niezbędna
Wiesz już, co powinien zawierać wniosek o ubezwłasnowolnienie. Nie ma wątpliwości co do tego, że sprawy o ubezwłasnowolnienie są niezwykle skomplikowane. Z jednej strony wiążą się one z dużym stresem, związanym z koniecznością odebrania praw jednemu z członków najbliższej rodziny. Z drugiej natomiast, niezbędne jest dopełnienie szeregu wymogów formalnych, a także przygotowanie odpowiedniej argumentacji i zgromadzenie dowodów. Wszystko to sprawia, że skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej może okazać się niezbędne.
Jeśli chodzi o sprawy o ubezwłasnowolnienie kancelaria w Warszawie, która specjalizuje się w tego typu postępowaniach, z pewnością zapewni nieocenioną pomoc. Dzięki wiedzy i doświadczeniu prawnika cała sprawa może przebiec o wiele sprawniej, a przede wszystkim – szanse na orzeczenie sądu, które będzie najkorzystniejsze dla osoby wskazanej we wniosku, będą o wiele większe.