Aparat ortodontyczny – wady i zalety

Aparaty ortodontyczne mają szereg zalet, które pozwalają poprawić estetykę uzębienia. Wpływają również pozytywnie na zdrowie przyzębia albo stawów skroniowo-żuchwowych. Mimo tego nie każde dziecko chce założyć aparat, gdzie kluczowy jest niekorzystny odbiór przez swoich rówieśników. Na szczęście rozwój aparatów ortodontycznych pozwolił wyeliminować część ich dotychczasowych wad. Jakie są plusy i minusy stosowania klamerek zębowych?

Najważniejsze zalety stosowania aparatu 

Noszenie aparatów ortopedycznych to przede wszystkim gwarancja ładnego i zdrowego uśmiechu. Wystarczy kilka miesięcy ich stosowania, żeby stwierdzić poprawę estetyki twarzy. Korzystają z tego również tkanki przyzębia oraz stawy skroniowo-żuchwowe, co pozwoli rzadziej udawać się do dentysty. Łuki zębowe są bardziej ciągłe i ciężko dopatrzyć się w nich widocznych przerw. Można także eliminować stłoczenia zębów i pozbyć się kłujących w oczy szpar. Zmniejsza się też podatność na kamień nazębny, co wynika też z łatwiejszego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

Zakładanie takiego aparatu jest też bardzo proste, o czym można przekonać się na stronie http://www.niebodent.pl. Wystarczy przykleić metalowe pierścienie do zębów trzonowych oraz zamki po ich zewnętrznej stronie. Zostaje potem jedynie przeciągnięcie po nich specjalnego drucika. Trwa to czasami zaledwie 45 minut, co daje spokój w zakładaniu na kolejne 2 lata.

Jakie problemy wynikają z noszenia aparatu?

Noszenie aparatu daje same plusy zdrowotne, a mimo tego część dzieci oraz dorosłych rezygnuje z ich używania. Nawet przy dużych wadach w uzębieniu, które zostają potem z nimi na całe życie. Ich zdaniem aparat wygląda mało estetycznie. Część dzieci boi się odbioru rówieśników w szkole. Trzeba jednak zauważyć, że aparaty stają się wśród społeczeństwa normą i nikogo nie dziwi już ich wygląd. Rówieśnicy w szkole szybko się do nich przyzwyczają, co powinno zająć tylko kilka dni, a nawet godzin.

Higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu wymaga większej delikatności. Trzeba przyzwyczaić się do używania nitek dentystycznych, wyciorek, szczotek ortopedycznych albo płukanek. Aparat może też być przyczyną niektórych awarii, które trzeba szybko skorygować u specjalisty. Należy uważać na niektóre otarcia, wystawione druty oraz odklejające się zamki nazębne. Wady aparatu są jednak od razu zauważalne i nie trzeba martwić się ich zbyt późnym wykryciem.

Najnowsze rozwiązania, które eliminują wady aparatów

Aparaty ortopedyczne nieustannie się rozwijają, co pozwoliło wyeliminować część ich wad. Dużym ułatwieniem dla młodszych osób mogą być wersje ruchome, które nie wymagają stałego noszenia. Składają się one wyłącznie z drutów i akrylowej nakładki. Można je w dowolnym momencie ściągnąć, gdzie jednak częstość użycia powinna być konsultowana z lekarzem. Trzeba też zaznaczyć, że z aparatów ruchomych rzadko kiedy mogą korzystać starsze osoby.

Alternatywą dla wersji ruchomych i stałych są aparaty lingwalne, które są ukryte tuż za zębami. Co prawda nie są one tanie, ale trzeba zwrócić uwagę na ich komfort noszenia oraz niewidoczne korygowanie wad zgryzu. Mają praktycznie tę samą skuteczność co aparaty stałe. Mniej elementów do noszenia pozwala także na unikanie ewentualnych awarii. Łatwiejsze jest także pielęgnowanie zębów, gdzie przydaje się znacznie mniej akcesoriów czyszczących. Przy wyższym budżecie z pewnością warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Co się dzieje w Warszawie

Dieta Colette Lefort – zasady, jadłospis, efekty

Dieta Colette Lefort, stworzona przez francuską dietetyczkę, skupia się na prostocie i elastyczności w podejściu do odżywiania....

Z jakimi problemami do alergologa?

Smog, zanieczyszczenie środowiska, syntetyczne dodatki do żywności, zmiany klimatu - to wszystko sprawia, że zjawisko alergii staje...
na-co-pomaga-propolis

Magiczne właściwości propolisu. Jak i na co stosować kit...

Propolis – to tajemnicze słowo, jakim określa się kit pszczeli kryje w sobie mnóstwo korzystnych dla zdrowia...
Skip to content