5 powodów, dla których warto korzystać z oczyszczacza powietrza

Jakość powietrza stale się pogarsza. Pomimo wentylacji, powietrze w pomieszczeniach nie krąży w takim stopniu, jak powietrze na zewnątrz. Oczyszczacz powietrza staje się coraz bardziej pożądanym urządzeniem w wielu domach. Jeśli zastanawiałeś się nad zakupem, ale nie jesteś pewien czy inwestycja jest tego warta, poznaj kilka szczegółów na ich temat.

Zmniejsza ilość kurzu w powietrzu

Większość filtrów na rynku jest zaprojektowana tak, aby wychwytywać cząsteczki, takich jak kurz i pyłki. Wszystkie te drobne zanieczyszczenia przemieszczają się w powietrzu Twojego domu. Zjawisko to szczególnie widoczne jest przy patrzeniu się pod słońce. Użycie oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu powoduje zatrzymanie tych cząstek, zanim będą miały szansę opaść. Dzięki temu powietrze jest przyjemniejsze w oddychaniu, a mieszkanie pozostaje w czystości na dłużej.

Sprawdzi się dla alergików

Pyłki, zarodniki pleśni, sierść zwierząt domowych i roztocza należą do najczęstszych alergenów unoszących się w powietrzu. Ich wdychanie może być szczególnie niebezpieczne dla osób z astmą i innymi chorobami płuc. Alergia pojawia się, gdy układ odpornościowy reaguje na substancje w środowisku, które z reguły nie są szkodliwe.

Ponieważ powietrze w pomieszczeniach jest zazwyczaj gorszej jakości niż na zewnątrz, wielu alergików stwierdza nasilenie objawów podczas przebywania w środku. Korzystanie z oczyszczacza powietrza pomaga zmniejszyć liczbę unoszących się alergenów, ułatwiając oddychanie w domu. Nie jest to jednak zamiennik leków! Wszelkie zmiany dawkowania lub przyjmowania leków przeciwalergicznych należy zawsze przedyskutować z lekarzem.

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Oprócz usuwania alergenów z powietrza, urządzenia oczyszczające powietrze neutralizują również nieprzyjemne zapachy. Mogą one pochodzić z wielu źródeł — od zwierząt domowych, dymu tytoniowego czy potraw z kuchni. Otwieranie okien nie zawsze pomaga je wyeliminować, podobnie jak odświeżacze czy świece zapachowe.

Największą wydajnością przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów cechują się oczyszczacze zawierające filtry z węglem aktywnym. Ponadto węgiel aktywny zatrzymuje alergeny i roztocza, pozwalając zachować zdrowe i komfortowe środowisko we wnętrzu domu.

Pochłania toksyczne opary

Unoszące się w powietrzu szkodliwe opary nie są rzadkim zjawiskiem. Są powszechnie spotykane w obszarach o dużym natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych. Pochodzą również z farb i rozpuszczalników, a także domowych środków czystości. Narażenie na te chemikalia w małych ilościach nie musi być szkodliwe, jednak stała ekspozycja i wdychanie gazów może prowadzić do poważnych chorób.

Oczyszczacze powietrza z węglem aktywnym absorbują te zanieczyszczenia, niezależnie od tego, czy pochodzą one ze źródła wewnątrz domu, czy z pobliskich dróg. Dzięki temu znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

Zmniejsza ryzyko chorób przenoszonych drogą powietrzną

Choroby, takie jak przeziębienie i grypa, są przenoszone przez drobne cząsteczki zawieszające się w powietrzu. Jeśli jeden z domowników zachoruje, dom zostaje skażony mikroskopijnymi wirusami. Zwiększa to ryzyko zainfekowania pozostałych mieszkających wspólnie osób. Dzieje się tak, ponieważ wszyscy oddychają tym samym powietrzem, które jest zakażone bakteriami i wirusami. Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA wychwytują te bakterie i wirusy. Inwestując w taki oczyszczacz, chronisz siebie i swoją rodzinę.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

jedzenie warszawa

Catering w Łodzi – wygodne i smaczne rozwiązanie dla...

Wybór cateringu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Łódź. Miasto to oferuje bogactwo...

Nieoceniona pomoc w przypadku depresji

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, dotykającym coraz większej liczby osób. Rolą psychiatry w leczeniu...
fotel do masażu

Czy warto kupić fotel do masażu? Korzyści płynące z...

Inwestycja w fotel masujący to doskonały sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia całej rodziny. Włączając codzienny masaż...
fizjoterapeuta-w-warszawie

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę w Warszawie?

W stolicy znajduje się wiele placówek specjalizujących się w fizjoterapii, lecz ważne jest znalezienie specjalisty, który odpowie...
zestawszklanekniezbednenarzedziadladomowegobarmana

Zestaw szklanek: Niezbędne narzędzia dla domowego barmana

Dobrze dobrany zestaw szklanek nie tylko pozwala serwować wiele napojów w odpowiedni sposób, ale też może stanowić ozdobę...

Jak znaleźć godną zaufania firmę wywozową szamba w Warszawie?...

Wybierając firmę do wywozu szamba w specyficznych lokalizacjach, takich jak Warszawski Wawer, warto zwrócić szczególną uwagę na...