Dziś mija miesiąc od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od tego czasu populacja Warszawy wzrosła o około 17 proc. Szacuje się, że w stolicy przebywało ok. 300 tys. osób. Uchodźcy. Miasto nadal organizuje pomoc dla osób uciekających przed wojną zza granicy polsko-ukraińskiej.
Od 24 lutego br. służby miejskie i warszawscy wolontariusze wsparli ponad 218 tys. Uchodźcy. Jeszcze wczoraj było ponad 6000. Ludzie. Osoby przyjeżdżające z Ukrainy mogą liczyć m.in. na informację, zakwaterowanie, pomoc medyczną, bezpłatną komunikację czy pomoc w poszukiwaniu pracy.
Miejsca noclegowe i pobytowe dla uchodźców
Do tej pory z oferty schronienia czy noclegu skorzystało prawie 41 tys. osób. Ukraińscy uchodźcy. W przygotowanych przez Warszawę obiektach zakwaterowanych jest obecnie ponad 1,5 tys. osób. ludzi, z których 40 procent to dzieci.
Od dwóch dni działa również punkt humanitarny na Ostbahnhof, który został założony wspólnie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i miasto stołeczne Warszawa. Znajdują się tam miejsca noclegowe dla osób, które w ramach przeprowadzki mają opuścić stolicę w ciągu najbliższych 24 godzin lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu. Punkt zostanie również utworzony przez Norweską Radę ds. Uchodźców we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Uchodźcy mogą korzystać z autobusów miejskich, aby dotrzeć do wyznaczonych miejsc zakwaterowania. Od początku swojej działalności warszawski ZTM wykonał 1287 przejazdów, przewożąc łącznie ponad 42 tys. Ludzie. Wczoraj ten środek transportu zawiózł wybrane miejsca w stolicy Ponad tysiąc potrzebujących przewieziono w Warszawie i województwie mazowieckim.
Warszawa nadaje numery PESEL
Od 16 marca br. Uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o numery PESEL. Od tego czasu w stolicy otrzymało je 15,5 tys. Osoby, których wczoraj prawie 3 tys. Formalności związane z nadaniem numeru PESEL można było załatwić zarówno w punktach otwartych w każdej z warszawskich dzielnic, jak i na Stadionie Narodowym.
Obywatele Ukrainy rejestrują się również codziennie w Centrum Obsługi Obywatelskiej Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy. Warszawa, uruchomiona 15 marca br. przy ulicy Marszałkowskiej 77/79. Jeszcze wczoraj zarejestrowanych było 71 osób (88 korzystało z agencji pracy), a od otwarcia biura – łącznie 409 osób.
Edukacja dla ukraińskich studentów
Szacuje się, że około 35 procent uchodźców przybywających do stolicy to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. Wzrost tej grupy osób widać także w warszawskich szkołach – już tam uczy się 12,5 tys. osób. Ukraińscy studenci. Setki ludzi przybywa każdego dnia. Rośnie też liczba działów przygotowawczych w placówkach oświatowych w Warszawie – obecnie jest ich ponad 120.
Informacja dla uchodźców
Nadal działają punkty informacyjne: w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ oraz na dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Specjalna infolinia jest dostępna pod numerem 505 700 701 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20) – tylko wczoraj wpłynęło 750 wezwań o pomoc dla uchodźców. Mieszkańcy stolicy i uchodźcy również swoje wątpliwości i pytania kierują do Centrum Kontaktu m.st. Warszawy 19115 (otwiera się w nowej zakładce). Od 24 lutego br. Do dzisiejszego ranka wpłynęło łącznie 3740 wniosków o wsparcie osób uciekających z Ukrainy. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin pojawiło się 169 zgłoszeń, z których większość dotyczyła problemów związanych z nadaniem numeru PESEL.
Najważniejsze informacje dla uchodźców znajdują się także na stronie miasta stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.
Źródło: https://um.warszawa.pl/
Śledź na bieżąco co dzieje się w Warszawie