Rosja zbombardowała teatr w Mariupolu

Strona głównaWOJNA NA UKRAINIERosja zbombardowała teatr w Mariupolu

Rosja zbombardowała teatr w Mariupolu

- Reklama -spot_img

Ukraina oskarżyła siły rosyjskie o zbombardowanie teatru, w którym schronili się cywile w obleganym południowym mieście Mariupol.

Zastępca burmistrza Siergiej Orłow powiedział BBC, że w budynku schroniło się od 1000 do 1200 osób.

Chociaż liczba ofiar jest niejasna, lokalny poseł powiedział, że piwnica, w której gromadzono ludzi, wytrzymała bombardowanie.

„Wygląda na to, że większość z nich przeżyła” – powiedział BBC Dmytro Gurin.

Ale Petro Andriuszenko, doradca burmistrza miasta, powiedział wcześniej, że pracownicy służb ratunkowych mają trudności z dotarciem do budynku z powodu ciągłego ostrzału.

Zdjęcia teatru, zweryfikowane przez BBC, wykazały rozległe uszkodzenia i dym unoszący się z miejsca.

Rosyjskie naloty i pociski uderzyły wcześniej w szpital położniczy, kościół i budynki mieszkalne.

Rada miejska Mariupola poinformowała w oświadczeniu, że rosyjskie siły „celowo i cynicznie zniszczyły” teatr, mówiąc, że „samolot zrzucił bombę na budynek, w którym ukrywały się setki pokojowych mieszkańców Mariupola”.

Zarówno minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, jak i rada miejska oskarżyli Rosję o „zbrodnię wojenną” po ataku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił zamach i powiedział, że Rosja celowo celowała w teatr.

Rosja zaatakowała teatr w Mariupolu
Rosja zaatakowała teatr w Mariupolu

Władze lokalne twierdzą, że od początku wojny w Mariupolu zginęło co najmniej 2400 osób, chociaż przyznają, że jest to prawdopodobnie zaniżona ocena. Wielu zmarłych chowanych jest w masowych grobach.

Szacuje się, że w mieście uwięzionych jest 300 000 mieszkańców, gdzie odcięto dostęp do bieżącej wody, elektryczności i gazu. Wyczerpują się zapasy żywności i wody, ponieważ wojska rosyjskie nie zezwoliły na dostarczanie pomocy humanitarnej.

Kilka godzin po tym, jak pojawiły się wieści o zniszczeniach, rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło, jakoby przeprowadziło nalot na teatr, podała agencja informacyjna RIA.

Według Orłowa, zastępcy burmistrza, w środę około 1500 samochodów zdołało opuścić Mariupol. Ale, jak powiedział, atak Rosji na konwój pozostawił co najmniej pięciu rannych, w tym dziecko.

Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, wezwał do lepszego dostępu do ludności cywilnej ogarniętej wojną, która, jak powiedział, powoduje „ogromne cierpienie”. Pan Maurer, który przyjechał na Ukrainę z pięciodniową wizytą, określił sytuację w Mariupolu jako „koszmar na jawie”.

Gdzie indziej co najmniej 10 osób czekających w kolejce po chleb w północnym mieście Czernihów zostało zabitych w środę przez rosyjski ostrzał, poinformował prokurator generalny tego kraju. Niezweryfikowany materiał filmowy opublikowany przez lokalny punkt sprzedaży ukazywał ciała na ulicy.


 

Źródło: https://www.bbc.com/news/world-europe

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content